içinde

Van’da 4.7 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi!

Kandilli Rasathanesi Açıkladı!

Merkez üssü Tuşba olan Van’da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi!

Tuşba merkezli olan deprem, Van’ın komşu illerinden biri olan Ağrı’da da oldukça etkili şekilde hissedildi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise sosyal medya hesabından ”Tüm kırsal mahallelerimize ulaşılmış olup herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı tespit edilmiştir. Tüm hemşehrilerimize tekrar geçmiş olsun.” mesajını paylaştı.

Deprem ülkesi olan Türkiye, geçtiğimiz günlerde de İzmir’de de oldukça şiddetli bir sarsıntı yaşamıştı.

Peki sık sık depreme maruz kalan bir ülke olarak deprem anında neler yapmalıyız?

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem sırasında yapılan kritik hareketler, çoğu zaman hayatımızı kurtaracak kadar büyük bir önem taşıyabilir. Bu nedenle depremle karşı karşıya kalmadan önce yapılması gerekenleri öğrenip uygulamaya koymak, depremde hayatta kalmamıza oldukça yardımcı olacaktır.

– İlk olarak soğukkanlı olmalı ve panik yapmamalısınız. Depremi farkettiğiniz anda direkt olarak yakınlarınızı, aile üyelerinizi, arkadaşlarınızı uyarmalısınız.
– Elinizden geldiğince merdiven, pencere, balkonlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Bu alanların çökmesi oldukça kolaydır ve ciddi fiziksel hasarlar oluşturabilmesi söz konusudur.
– Kendinize güvenli bir yer bulduğunuzda başınızı koruyun ve diz üstü bir şekilde çökün. Depremin bittiğini farkedene kadar güvenli bölgenizden asla ayrılmayın.
– Beklemek üzere çökeceğiniz güvenli bölgeniz sağlam bir masa altı veya koltuk ve sağlam eşyaların hemen yanı olabilir.
– Sarsıntının ardından direkt olarak bir toplanma noktasına gitmelisiniz. Binanızın hasar alması durumunda ise eve girmemeli veya geçici olarak başka bir barınma alanı bulmayı tercih edebilirsiniz.
– Dışarıda bulunuyorsanız hasarlı binalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Ayrıca elektrik direklerinden, köprülerden, ağaçlardan ve yıkılma tehlikesi olan diğer nesnelerden mutlaka kaçının!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Çalışanları Artık Yeter Diyor!

Ünlü Model Bella Hadid Kimdir?