Trend Gönderi

Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Geçer?

48 views
03 Şubat 2019 - 22:51
Topukta meydana gelen çatlaklar kişiyi hem görüntü hem de fiziksel anlamda rahatsız eder. Bu çatlaklar kimi zaman kaşınabilir, kanayabilir ya da yanabilirler. Bu gibi durumların olması halinde kişinin enfeksiyon kapma olasılığı oluşur. Ayak topuğunda çatlaklar oluşmasındaki bir diğer neden ise nem sorunudur. Eğer cildiniz kuruysa atak topuklarınız çatlayabilir. Bu yüzden ayağınızı nemli tutmaya özen gösterin. Bunu edineceğiniz nemlendiricilerle çözebilirsiniz. Kişinin topuğunda meydana gelen ayak çatlakları için çeşitli çözümler mevcuttur. Ama önce ayak çatlamaları neden olur biz bunu öğrenelim.

 • Ciltteki kuruluk topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Çok kilolu olmak topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Uzun süreli ayakta durmak topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Belli kısımları açık ayakkabı modellerini tercih etmek topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Yüksek ısı ya da soğukluğa maruz kalmak topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Şeker hastalığı ve egzama topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Hormonal yapılara bağlı olarak topuk çatlakları yaşlılarda sık görülür.
 • Yeterli derecede su içmemek topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.

Topukta meydana gelen çatlaklar ayaklarımıza yerleşip cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bazen topuk çatlakları ayakta ağrıya neden olabilmektedir bu da kişinin yürümesini ve günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir.


Topuktaki çatlaklar için ne yapılabilir?

 • Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve topuklarınız çatlıyorsa, eczanelerden nemlendiriciler satın alabilirsiniz. Ayrıca cildinizi kurutabilecek ürünleri kullanmayın..
 • Ayaklarınızı her gün nemlendirici kremlerle nemlendirin.
 • Rahat ayakkabılar giymeyi tercih edin ve mutlaka taban koruyucu kullanın.
 • Çinko ya da demir içeren besinleri tüketmeye çalışın.

Günümüzde topuk çatlakları için birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Ayaklarınız enfeksiyon kapmadığı sürece eczanelerden edineceğiniz nemlendiriciler ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel kürler ile topuklarınızdaki çatlaklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz birkaç çatlak geçirme kürü:

Sünger taşı ve sıcak su ile topuk çatlaklarınızdan kurtulun:
Eğer topuğunuzdaki çatlaklardan kurtulmak istiyorsanız bir sünger taşı edinin ve bunu topuğunuzda çatlak olan bölgelere dairesel hareketlerle uygulayın. Sonrasında ise ılık suyla ayağınızı durulayın ve nemlendirici bir kremle ayağınızı nemlendirin. Bu uygulamayı gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.
Topuk çatlaklarından kurtulma kürü
Malzemeler:
Limon suyu – 1 çorba kaşığı
Vazelin – 1 çorba kaşığı
Ozon yağı – 1 tatlı kaşığı
Gliserin – 1 tatlı kaşığı
Yukarıda verilen tüm malzemeleri bir kabın içerisine koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı topuğunuzda çatlak olan kısımlara iyice sürün. Bu karışımı sürdükten sonra ise pamuk çorap giyin.
Topuk çatlaklarından kurtulma kürü 2
Malzemeler:
Yarım limonun suyu
Yarım limonun kabuğu
Aspirin – 4 tane
Vazelin – 1 kahve fincanı kadar
Yukarıda yer alan tüm malzemeleri bir kaba ya da kaseye koyun ve iyice karıştırın. Karışımı krem gibi olana kadar karıştrın. Bunlardan önce ise bir greyfurt alın ve yarısını sıkın, sonrasında onun kabuğunun içerisine toz şeker ekleyin ve bununla topuklarınızı ovun. Topuklarınızı ovduktan sonra ise hazırladığınız krem karışımı topuklarınıza uygulayın ve üstüne gazlı bez ve streç film ile sararak sabaha kadar bekleyin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.