Trend Gönderi

Robert Downey Jr Kimdir? – Yaşı, Boyu ve Fotoğrafları

13 views
07 Haziran 2019 - 11:58
Robert John Downey Jr., 4 Nisan 1965 senesinde New York’ta dünyaya geldi. Babası hem aktör hem de yapımcıydı, annesi Elsie Ann ise oyuncuydu. Allyson adında bir alası vardır.


Babası uyuşturucu bağımlısıydı ve oğlunun altı yaşında marihuana kullanmasına izin vermiştir. Çocukluk yıllarında babasının filmlerinde rol almıştır. İlk rolünü ise 5 yaşıdayken oynamıştır.
13 yaşındayken anne ve babası boşanmıştır ve babası ile California’ya taşınmıştır. Oyunculuk hayallerinin peşinden gitmek için lise eğitimini ise yaırıda bıraktı. İlk başlarda Broadway’deki müzikallerde yer almaya başladı.

Daha sonra ise The Pick-up Artist isimli sinema filminde başrolü oynadı. 1992 senesinde Charlie Chaplin filmi için sol elle keman çalmayı ve tenis oynamayı öğrendi. Bu rolüyle Oscar Ödüllerine aday oldu.
1996 ve 2001 seneleri ise kokain, eroin ve marihuana bağımlılığından dolayı tedavi gördü. Beş yıl süren tedavi sürecinden sonra kariyerine tam odaklı bir şekilde geri döndü.
The Singing Detective, Kiss Kiss Bang Bang, Gothika, Zodiac gibi yapımlarda rol aldı. 2008 senesinde Marvel ile anlaştı ve Iron Man kahramanını canlandırdı. Robert Downey bu rolü ile tüm dünyada büyük bir şöhrete kavuştu.
Iron Man serisinden sonra Yenilmezler serisinde de rol alan Robert Downey yılın en çok kazanan aktörleri arasında hep üst sıralarda yer almayı başardı.
Marvel yapımları dışında 2009 senesinde rol aldığı Sherlock Holmes filmleriyle de büyük bir popülerite kazanmıştır. Robert Downey aynı zamanda Due Date, The Judge gibi yapımlarda da rol almıştır.
1992 senesinde Deborah Falconer ile evlenmiş, 2004 senesinde boşanmıştır. İkinci evliliğini ise 2005 senesinde Susan Downey ile yapmıştır.
Robert Downey’nin burcu Koç, boyu ise 1.74 cm‘dir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.