Trend Gönderi

Panik Atak Nedir? Başa Çıkmanın Yolları

31 views
03 Şubat 2019 - 19:14
Panik atak bir anda başlayan ve ara sıra tekrarlayan aşırı korku nöbetine ya da şiddetli sıkıntıya deniliyor. Panik atağın genelde ilk belirtileri terleme ve çarpıntı olarak biliniyor. Ancak pantik atağın tek belirtileri de bunlar değildir. Panik atak yoğun endişeli ve korku taşıma durumudur. Bu yüzden panik atak nöbeti geçirmek oldukça keyifsiz ve rahatsız edici olabiliyor. Panik atak geçiren bir insanın nefes almasında çok güçlük çektiğini, kalp çarpıntıları yaşadığını, terlediği ve ölüm korkusu yaşadıkları gözlemlenmiştir. Panik atak neredeyse her ruhsal bunaltıya girdiğinizde görülebilir ve kişiyi bir anda ölecek korkusuyla baş başa bırakır. Panik atak sizi her yerde yakalayabilir. Okulda, alışverişte, parkta, iş yerinde panik atak geçirebilirsiniz. Panik atak içine girdiğinizde oldukça telaşlı ve endişeli olursunuz. Konuşmanız güçsüzleşebilir ve sesinizde titremeler oluşabilir. Kişi kontrolünü kaybedeceğinden korkar. Neredeyse 100 kişiden 3 ya da 4’ü panik atakla mücadele ediyor ve bu panik atak 20-30 dakika sonra biter.


Panik atak nasıl meydana geldiğini merak ediyorsanız eğer:
Beynimizdeki nöronlar insanların heyecanını ve duygularını düzenler ve bu hormonların anormal bir şekilde çalışmasından dolayı ortaya çıkar. Bunlar da nefes darlığı, titreme, çarpıntı şeklinde vücudumuza yansır.
Peki, panik atağın genel belirtileri nedir?

 • Titremeler
 • Mide bulantısı
 • Ölüm korkusu
 • Terleme
 • Uyuşmalar
 • Karıncalanma hisleri
 • Kontrolü kaybetme ve delirme korkusu
 • Göğüs ağrısı
 • Ateşlenmeler
 • Baş dönmesi
 • Nefes almakta güçlük
 • Kalbin kuvvetli bir şekilde atması
 • Üşüme

Panik atağın tedavisi:
Böyle şiddetli bir rahatsızlığın tedavisi mevcuttur. Kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyen panik atak rahatsızlığından kurtulmak için tıbbi yardım alabilirsiniz. Panik atak rahatsızlığı geçirenlerin %75 i ilaç tedavisiyle bu rahatsızlıkları atlatmıştır. Yani eğer panik atak rahatsızlığınız varsa ilaç tedavisine cevap verme olasılığınız oldukça yüksektir. Ayrıca psikoterapilerin de panik atak geçirenler için oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden panik atak yaşayan kişilerin medikal destek almaları onlar için çok önemlidir. Ayrıca doktorunuz dışında size önerilen ilaçları kesinlikle kullanmayın.

Panik atakla mücadele etme yolları:
Eğer panik atak yaşayan bir insansanız panik yaşadığınız sırada doğru nefes alıp vermeye çalışmalısınız. Böylece o an yaşadığınız stres azalacak ve odaklanmanız artacaktır. Doğru nefes alma nedir diye soruyorsanız eğer: diyaframdan nefes almadır. Panik atak yaşayan bir geçirdiği nöbetler sırasında kısa aralıklar çok güç nefes alıp verir. Bu da uyuşmalara neden olabilir. Bu yüzden doğru ve derin nefes almaya çalışın.
Panik atak yaşayan birisi o an yaşadığı yoğun endişe sayesinde kontrolünü kaybettiğini ve delireceğini düşünebilir. Bu yüzden panik atak yaşadığınız sırada makul ve gerçekçi düşüncelerle kendinizi rahatlatmaya çalışmalısınız. O bunu yapmak oldukça zor gelebilir ancak panik atak yaşadığınız sırada bunun geçeceğini ve bunu nasıl kontrol ettiğinizi bildiğinizi söylemeniz gerekir. Bu şekilde kendinizi rahatlatabilirsiniz ve panik atak yaşama sürenizi kısaltabilirsiniz. Kesinlikle panik atağınızın yaşamızını etkilemesine izin vermeyin. Panik atak yaşayan kişiler genelde evden dışarı çıkmayı tercih etmezler buna agorafobi denir. Kendilerini bir tek evlerinde güvende hissederler ancak bunu yaparak panik atağın hayatınızı yönetmesine izin vermiş olabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.