Trend Gönderi

Kızıl Hastalığı Nedir? Ne İyi Gelir, Ne Yapılmalıdır?

43 views
22 Mart 2019 - 0:41
Kızılcık adıyla da bilinen kızıl hastalığı vücut derisinde kaşıntılar ve döküntülerle beraber görülen ateşli bir hastalıktır. Bulaşıcı özelliğine sahip olan kızıl hastalığı çoğunlukla 3 ile 7 yaş arasında olan çocuklarda görülmektedir. Genellikle soğuk havalarda görülen kızıl hastalığına streptocossus adı verilen bir bakterinin yol açmasıyla birlikte bu bakterilerin ürettiği zehirler ile tetiklenir. Genellikle 1 veya 2 hafta içinde geçmesi beklenir.
Kızıl Hastalığının Belirtileri
Kızıl hastalığı ilk başlarda baş ağrısı, halsizlik ve kendini kötü hissetme ile başlar. Aniden başlayan ateş buna eklenerek 5 veya 6 gün sürebilir. Bu belirtilerin yanı sıra titreme, kusma, yutkunmada zorluk gibi belirtiler de görülmektedir. Hastalıkla beraber dil değişik bir görünüm almaya başlar. Bu durum çilek dili olarak da adlandırılmaktadır. Dil ilk başlarda beyaz bir iltihapla kaplanır daha sonra dil kenarları gittikçe kızarır ve dil tamamen kırmızı bir renk alır. boğazda şişlik bademciklerde ve yüzde oluşan kızarıklık ve kaşıntılar da birçok belirtiler arasında yer almaktadır.

Kızıl Hastalığının Tedavisi

Çocuğunuzun kızıl hastalığı geçirdiğini düşünüyorsanız ilk olarak doktora götürmelisiniz. Kızıl hastalığının tedavisi antibiyotiklerle yapılmaya başlanır. Tedavisi yapılmadığı taktirde çok daha tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Tedavi yöntemlerine baktığımızda ilk olarak antibiyotik kullanımıyla başlanır. Penisilin veya amoksisilin tabletleri kullanılır. Penisiline alerjisi olan kişiler ise ertiromisin kullanabilmektedirler. Çocuklarda ise sıvı antibiyotikler kullanılmaktadır. Antibiyotiklere devam ederken evde de yapmamız gereken bakım tedavilerine gelecek olursak ilk olarak bol bol su içilmelidir. Böylece vücuttaki toksinleri atılmasında yardımcı olacaktır. Su dışında yararlı sıvı tüketimi de yapılabilir. Yutkunmakta zorlanıldığı için katı yiyecekler yerine yumuşak gıdalarla beslenilmelidir. Püre tarzında gıdalar verilmesi uygundur. Eğer boğaz kuruluğu varsa, hastanın kaldığı oda sürekli havalandırılmalıdır. Ateş düşürmek için ise ateş düşürücüler kullanılmalıdır. Bunlarla beraber yatak istirahatı da tedavi sürecinde önemli bir role sahiptir.

Kızıl Hastalığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntı için kalamin losyonu ve antihistamin tabletler kullanılabilir. İlaç dışında evde rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı bitkisel yöntemlerde vardır. Neem yaprakları bunlardan birisidir. Güçlü anti bakteriyel özelliklere sahip olan bu bitkiyi ezerek içine su eklenerek macun haline getirilebilir daha sonra kaşıntı olan yerlerin üzerine uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra su ile durulanır. Düzenli olarak uygulanması halinde vücuttaki kaşıntıyı ve yanma hissini azaltarak vücudu rahatlatır.

Kızıl Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızıl hastalığı genellikle hastalardan ve kronik taşıyıcılardan bulaşmaktadır. Bulaşma doğrudan veya dolaylı bir şekilde olabilir. Iki türlü bulaşma şekli vardır. Ilk olarak hastanın kendisinden direk olarak geçmesi durumuyla gerçekleşir. Yani, hasta olan kişinin hapşurmasıyla beraber havaya yayılan küçük su damlacıkları hastanın etrafında olan sağlıklı bireylerle temas ederek kızıl hastalığının bakterisinin sağlıklı bireye bulaşmasına neden olur. Ikinci olarakta, dolaylı bir şekilde bulaşmaya neden olan eşyalar yoluyla bulaşma şeklidir. Kızıl hastasının temas ettiği her eşyasının ya da nesnelerinin sağlıklı bir birey tarafından temas edilmesi veya kullanılması durumunda gerçekleşir. Sağlıklı olan bireylerin hastanın dokunduğu nesnelere ya da eşyalarına temas etmesi hastada olan bakteriler sağlıklı bir bireye bulaşması için yeterince kolay bir yol olacaktır.
 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.