Trend Gönderi

Kıyafetten Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

5 views
12 Nisan 2019 - 12:14
Kıyafetlerimizde bulaşan yağ lekelerini çıkartmak oldukça zor görünebilir. Sıvı yağ, zeytin yağ, özel soslar, salçalar ya da motor yağı, makine yağı gibi malzemelerde kıyafetlerimize bulaşan yağ lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Aslında yağ lekesini çıkartmanın birçok farklı yolu da mevcuttur. Yağ lekesini çıkarma işleminin etkisi ise sizin yaptığınız uygulamaya göre etkisi değişir. Bazen bir tek su ve deterjanla yağ lekesini kıyafetlerden çıkarmaya çalışmak yeterli olmayabilir hatta bu karışım bazen giysilerinizin kumaşın dokusuna zarar verebilir ve rengini açarak giysilerinize kötü bir görünüm verebilir.


Yağ lekelerinden kurtulmak için
Yağ lekelerini evinizde kendiniz de kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz.

  • Öncelikle giysilerinizdeki yağları çıkarmak için koku ya da boya içermeyen bulaşık deterjanlarını kullanabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle koyu renkli kıyafetlerde kullanmayın yoksa bu işlem kıyafetinizin rengini açar ve kumaşına zarar verebilir.
  • Kıyafetlerinizde yemek yağlarını çıkartmak için yağ çözücü olan bulaşık sabunu ya da deterjanı kullanmanız idealdir. Ancak kullandığınız deterjan ya da sabunun limon özlü olmamasına dikkat edin.
  • Eğer kıyafetinizdeki yağ lekesi yeni oluşmuşsa kurumadan üstüne pudra serpin. Pudra, yağı emecektir. Sonrasında ise temiz bir bezi pudranın üzerine koyun ve kıyafetinizi normal sıcaklıkta olan bir ütüyle ütüleyin. Kuruyan pudrayı daha sora bir fırça yardımıyla fırçalayın.
  • Eter de sentetik kumaşlarınıza bulaşan yağ lekeleri için idealdir. Yağ lekesi bulaşmış kısma eterli bir bez ile silin. Bu işlemi açık havada yapmaya özen gösterin çünkü eter uçucu bir maddedir. Ayrıca yanıcı bir özelliği de vardır bu yüzden bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız.
  • Eğer yağ lekesi ipek kumaşlı bir kıyafetinize bulaşmışsa amonyak kullanmak idealdir. Uygulama yöntemi ise şöyledir: Bir kap ya da bardak su alın ve için bir fincan kadar amonyak ekleyin. Temiz bir bezi bu karışıma batırın. Sonrasında bu bezi, kıyafetinizde yağ lekesi olan kısma sürün ve çıkartmaya çalışın. Bu işlem sonrasında lekeli kısmın üstüne kalın bir kağıt parçası koyun ve normal sıcaklıkta olan bir ütüyle ütüleyin.
  • Eğer yağ lekesi bulaşan kıyafetiniz kadifeyse bunun için soğan kullanabilirsiniz. Yağ lekesi bulaşmış olan kısmı soğan ile ovalama işlemi uygulayın Sonrasında ise kurumaya alın ve üstüne tül ya da kağıt havlu koyarak kıyafetinizi tersten normal ısıyla ütüleyin.
  • Eğer kıyafetinize bulaşan yağ motor gres ya da motor yağıysa vazelin kullanabilirsiniz. Önce bir bıçak yardımıyla lekeyi kazımaya çalışın. Leke olan kısma vazelin sürün ve o kısmın yumuşamasını bekleyin.
  • Giysilerinize bulaşan yağ lekesini çıkartmanın bir başka yolu ise karbonattır. Normal bir havlunun ya da kağıt peçeteyle giysinizin üzerindeki yağı emdirmeye çalışın. Sonrasında ise lekeli olan bölgeye ve etrafına karbonat uygulayın. Eğer karbonatınız yoksa bunu mısır unuyla da yapabilirsiniz. Kıyafetinizi bir saat boyunca bu şekilde bırakın. Lekeyi emen karbonatın rengi koyulaşacaktır. Sonrasında kuruyan karbonatı sert bir cisimle kıyafetten kazımaya çalışın. Leke kaybolana kadar bu işlemi yapın. Ardından lekenin üstüne bulaşık deterjanı sürün ve yıkayın. En son olarak ise kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.