Trend Gönderi

Hamilelikte Kansızlık için Ne Yapılmalıdır

14 views
05 Şubat 2019 - 19:01
Kansızlık olara bilinen anemi rahatsızlığı gebelikte birçok kadında görülmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu durum hem annenin hem de bebeğin sağlık durumunu doğrudan etkiliyor. Erken doğum riskini de arttırdığı hatta annenin yaşamını yitirmesine kadar giden bu rahatsızlığın bir an önce tedavisi yapılmalıdır. Anemi, kanda yeterli kırmızı han hücrelerinin olmamasından dolayı kaynaklanır. Bununla birlikte beyne ve kaslara giden oksijen miktarı da azalır. Anemi rahatsızlığı olan bireyler kendilerini daima biraz yorgun hisseder. Eğer kansızlığı çoksa bu kişi çoğu zaman nefessiz kalır, baş dönmeleri yaşar, sinirli hisseder ve odaklanma da sorun yaşar. Kalpleri de çok hızlı atar. Birçok anne adayı hamilelikleri sırasında hafif anemi geçirebilir.


Anne adayları hamilelik döneminde neden anemiyle karşılaşır?
Peki, asıl soru hamilelik döneminde olan anne adayları neden anemiyle karşılaşır? Bunun en büyük nedenlerinden birisi kadının hamilelik sırasında vücudunda yaşadığı değişikliktir. Genelde hamilelik sırasında anne adayı daha fazla kan üretir. Hamile olmayan sıradan bir kadın günde 5 litre kan üretirken hamile bir kadın günde yedi veya sekiz litre kan üretir. Fazladan kan üretmek oldukça fazla demir, B12 vitamini ve folik asit gerektirir. Maalesef ki, demirin sindirilmesi oldukça zordur bu da hemoglobinin üretilmesini zorlaştırır. Bu yüzden birçok kadın hamilelilik sırasında yeterli demir almazsa anemikle karşı karşıya kalır.
Hamilelik sırasında aneminin riskleri nelerdir?
Eğer bir kadın hamilelik sırasında anemi yaşıyorsa bu onu oldukça fazla yorgun hissettirir. Eğer anemi derecesi beklenenden çoksa bu bebeğin etrafını saran amniyotik sıvıyı da azaltır. Bu yüzden anne adayının düşük yapma riskini oluşturabilir, erken doğum yapmasına neden olabilir ya da bebeğinin olması gerekenden daha düşük kiloda dünyaya getirebilir. Anemik anneden dünyaya gelen bebekte anemik rahatsızlığıyla doğar. Eğer bir kadın hamilelik döneminde kansızlık yaşamışsa ve doğumu sırasında çok fazla kan kaybetmişse, kan nakline ihtiyaç duyar eğer bu sağlanamazsa hayatını kaybedebilir.
Anemi belirtileri:
Hamileliğiniz sırasında aşağıdaki rahatsızlıkları siz de yaşıyorsanız, bir hekime başvurmanız da fayda var.
Nefes almakta güçlük
Saç dökülmeleri
Baş dönmeleri
Odaklanamama
Halsizlik
Çarpıntı
İştahsızlık

Anemiden kaçınmak için ne yapılmalı?
Hamilelik sırasında anemiden kaçınmak için değişik yollar vardır. Bunlar şunlardır:

  1. Sağlıklıyken hamile kalmaya çalışın

Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuzla görüşün ve bir check-up yaptırın. Bu şekilde kansızlık gibi bir rahatsızlığını olup olmadığını öğreneceksiniz. Kadınların hamile kalmadan önce yeterli derecede folik asit almaları tavsiye edilir. Bu da kansızlığı büyük ölçüde önler. Ancak kaç ölçüde alacağınıza doktorunuz karar vermeli.

  1. Hamileyken doğru beslenin

Hamilelik sırasında sağlıklı bir programla beslenmek hem anne hem de bebek için yararlı olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca demirin bol bulunduğu kırmızı et, yumurta, ıspanak ve kurutulmuş meyve gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin. B12 Vitamini ise kırmızı et, balık, yumurta ve süt ürünlerinde bol miktarda mevcut. Bunun dışında folik asit ise yeşil yapraklı bitkilerde, fasulyede ve brokolide bulunur. Eğer doğru beslenirseniz kansızlığı önlemiş olursunuz.

  1. Takviye alın

Bütün kadınlara folik asit, demir ve B12 takviyeleri yapmaları öneriliyor. Eğer ek takviye yapmanız gerekiyorsa bunu doktorunuzla danışmadan yapmayın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.