Trend Gönderi

Hamilelikte B12 Eksikliği Neden Olur, Nasıl Giderilir?

19 views
15 Mart 2019 - 20:51
Kırmızı han hücrelerimizin çoğalmasında en önemli vitaminlerden birisidir B12. Normal bir kişinin de mutlaka yeterli derecede alması gereken B12 vücudumuzun sinir sistemi için önemli bir vitamindir. Diğer bir adıyla kobalamin olan B12 vitamini aynı zamanda sigaradan kaynaklanan olumsuz durumlarla da savaşarak bağışıklık sistemimizi korur.  Özellikle hamilelikte fetal büyümede anne adayına yardımcı olur. Eğer anne adayı hamileliği süresince yeterli B12 vitamini almazsa bebekte kansızlıktan omur hastalıklara kadar çok fazla sağlıksal sorunlara neden olabilir. Hamilelik süreci içerisinde anne adayının B12 vitamini değeri düşer.


B12 vitamini hamilelikte neden meydana gelir?
Hamilelikte anne adayının fiziksel olarak geçirdiği değişimler anne adaylarında B12 vitamini eksikliği olmasına yol açabilir. Fetüsün büyümesi gebelikte annedeki vitamini düşürür. Suda çözülen bir vitamin olduğu için vücut geriye kalan fazla B12 vitamini idrarla beraber dışarıya atar. Ayrıca anne adayının yeterince et ve hayvansal gıdalar tüketmemesi B12 eksikliğinin temel nedenlerinden birisidir. Eğer anne adayı yeterli derecede B12 vitamini almıyorsa ilk trimesterda düşük tehlikesi bile geçirebilir. Bu yüzden hamile olan anne adaylarında B12 vitamini eksikliği görülmesi oldukça fazladır ve önlemleri mutlaka almalıdır. Bunun için planlı bir hamilelik yapılmalı ve anne adayı hamile kalmadan önce tüm değerlerini ölçtürmelidir. Eğer değerlerinde bir eksiklik varsa doktor kontrolünde değerlerini normalleştirmelidir.
Peki, B12 eksikliğinin olup olmadığını nasıl anlarız?
Eğer hamileliğinizde aşağıdaki rahatsızlıkları gözlemliyorsanız B12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz:

  • Yorgunluk
  • Nefes alırken hissedilen darlık
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Tende solgunluk
  • Unutkanlık
  • Sürekli yorgun hissetme
  • Depresyon hali
  • Saç dökülmesi
  • Ağızda veya kenarlarında çatlaklar
  • Ayaklarda, ellerde hissedilen uyuşmalar

Eğer yukarıdaki rahatsızlıkları yaşıyorsanız çok gecikmeden bir hekime görünmelisiniz.
B12 eksikliği yaşayan hamileler gerekli tedaviyi almalılar aksi takdirde düşük yapmakla karşılaşabildikleri gibi bebekte spina bifida, anensafalli, ensafalosel gibi omurga rahatsızlıkları da meydana gelebilir.

Spina Bifida: Bebeğin omurgasının gelişmediği bir durumdur. Aynı zamanda bebeğin belli kısımları felce sebep verebilir.
Anensafali: Bu da bebeğin yeterli derecede gelişmemiş omurilik ve beyin ile doğmasıdır.
Ensefalosel: Bebeğin beyninin kafasının arka ya da ön tarafından dışarı çıkmasıdır.
Peki, hangi besinleri tüketerek B12 eksikliğini giderebiliriz:
B12 eksikliği özellikle hamilelikte bebeğin ve annenin sağlığı için istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden B12 eksikliğini gidermek için ilk olarak B12 vitamini çok olan besinler tercih edilmelidir. Mutlaka öncesinde bir doktor kontrolünden geçmelisiniz ve doktorunuza danışmadan vitamin takviye tabletleri kullanmamaya özen gösterin. Hamilelikte B12 eksikliği yaşadığınızı öğrenmek için ‘Tam kan sayımı’ testi yaptırmalısınız.  B12 vitamini bol olan besinler:
Hayvansal gıdalar
Dana, kuzu, koyun eti ya da ciğeri gibi besinler B12 vitamini açısından oldukça zengindir.
Kırmızı et
Kuzu ve sığır etleri yemeye özen gösterin.
Yumurta
Kahvaltılarımızın vazgeçilmesi yumurta yemeyi sakın ihmal etmeyin.
Balık ve diğer deniz ürünleri
Somon, ton, lüfer ve uskumru gibi balıklarda B12 vitamini oldukça çoktur. Ayrıca yengeç, midye ve istiridye gibi deniz mahsulleri de tüketebilirsiniz.
Süt ve süt ürünler:
Peynir, kefir, süt ve yoğurt gibi ürünleri öğünlerinizde daima tüketin.
 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.