Trend Gönderi

Hamileler Uçağa Binebilir Mi?

18 views
10 Şubat 2019 - 12:58
Hamilelik süresince anne adayının birçok şeyi yapması kısıtlanır. Hem bebeğin hem de anne adayı sağlığı herkes tarafından düşünülür. Peki, seyahat etmek hamileler için sakıncalı mıdır? Otomobil ve otobüslerde seyahat etmesi sorun görülmezken neden uçaklar için anne adaylarının doktorlarından uçabilir raporu alması gerekiliyor? Bu, tüm anne adaylarını uçakla seyahat etmekten biraz da olsun korkutabiliyor. Ancak hamilelerin uçakla seyahat etmesinde çoğu zaman sakınca yoktur. Gelin hamileliğin her evresinde bunu sizlere açıklayalım:
İlk Üç Ay (0-3)
Hamileliğin ilk haftaları tüm anne adaylarının ve çevresindeki bireylerin en heyecanlı olduğu ilk evredir. Dünyaya yeni bir çocuğun gelecek olmasının heyecanı bir yana onu güvenle korumak gerektiği endişesi de yanında geliyor. Bu yüzden düşük yapma korkusu oluşuyor. Uçakla seyahat yapmak hamileliğin ilk aylarını yaşayan anne adayı için risk taşımıyor. Tabii bunun için anne adayının seyahat planını da dikkatli bir şekilde yapması gerekiyor. Çünkü uçuş süresinin uzun sürmesi anne adayını gerecektir ve bu durum çocuk için sağlıklı olmaz. Hamileliğin ilk haftasında hastalıkların yaşanması çok normal değildir. Ancak yine de seyahat öncesi önlemlerinizi almanız gerekiyor. Uçakla yolculuk yapmanız düşük yapmanıza sebep olmaz fakat yine de bebeğinizi korumak için yolculuk yapmamayı tercih edebilirsiniz. Eğer başka medikal durumlarınız da mevcutsa bunu doktorunuza anlatmanız lazım.
İkinci Üç Aylık Dönem (3-6)
Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi uçakla yolculuk yapmanız için en güvenli olduğu aylardır. Düşük yapma riski ve komplikasyonlar azalmıştır, ve erken doğumun olması da oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer hamilelik dışı özel bir sağlık durumunuz varsa ya da hamileliğinizde önemli komplikasyonlar yaşamışsanız uçakla seyahat yapmanız için doktorunuzla görüşmelisiniz.


Son Üç Aylık Dönem (6-9)
Hamileliğin yedinci ayından itibaren bebeği taşımadaki fiziksel yük  de bununla beraber artıyor. Hamileliğin olduğu ay ne kadar çoksa doğumun yaşanma şansı da o kadar çok yüksektir. Bu yüzden birçok uçak şirketi hamilelik süresi 34 haftayı aşmış anne adaylarına uçuş izni vermiyor. Kabin ekibinin de doğum hakkında bilgiye sahip olmaması anne adayını ve bebeğini zor duruma sokabilir. 28 ve 36 hafta arası hamile olan anne adayları eğer doktorlarından uçabilir raporu alabilirse bazı uçak şirketleri tarafından seyahat etme izni alabilir. Ancak anne adayı daha öncesinde erken doğum tecrübesi yaşamışsa, ikizlere gebeyse ya da farklı sağlık sorunları varsa uçakla seyahat etmeyi düşünmemelidir.

Özetle eğer hamileyseniz uçakla seyahat etmek için şunları yeniden düşünmelisiniz:

  • Yolculuğunuz ne kadar önemli ? İşiniz için mühim bir konu mu yoksa kişisel nedenlerden dolayı mı yolculuk edecesiniz?
  • Ne tarz bir uçuş planlıyorsunuz? Yolculuğunuz uzun mu yoksa kısa mı sürecek ? (Şunu unutmamakta fayda var ki uzun yolculukların hamilelik sırasında daha büyük etkileri vardır.)
  • Vardığınız yerde medikal imkanlarınız olacak mı? Eğer uçakta bir rahatsızlık hissederseniz size yeterli olabilecekler mi?
  • Gittiğiniz yerde enfeksiyon ve virüs riski var mıdır? (Eğer vasa, bu virüsler için gerekli önlemleri doktorunuzla almanız gerekiyor.)
  • Ve en önemlisi sizin için en güvenli uçak yolculuğu hamileliğinizin ikinci üç aylık (3-6) aşamasıdır. Bu yüzden uçakla yolculuk yapmadan önce bu riskleri tekrar gözden geçirin.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.