içinde

Financial Times İki Türk İsmi ”Yılın Kişisi” Seçti.

Financial Times, Covid-19 aşısı geliştiren #BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’i ”Yılın Kişisi” ilan etti.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT), koronavirüs aşısı geliştiren bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’i “Yılın Kişisi” olarak seçti.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurucusu oldukları BioNTech firması, ilaç devi Pfizer desteği ile 2020 başında başlayan ve hala etkisi devam eden Covid-19 salgınına karşı aşı geliştirdi.

Türeci ve Şahin’in 11 ay içerisinde aşıyı geliştirebilme başarılarından söz eden Financial Times, konuya ilişkin yayımladığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Bilim, doğası gereği yavaş ve özenli bir iştir. Hipotezlere meydan okunmalı ve yeni fikirler tükenene kadar test edilmelidir. Başarısızlık, sürecin önemli bir parçasıdır. Hastalığı önlemede yüzde 95’in üzerinde başarılı olan bir aşı üretilmesi de bu çiftin başarısını daha da dikkat çekici hale getiriyor.”

Euronews haberine göre başarılı çift, covid-19 salgını küresel bir pandemiye dönüşmeden önce bunun gerçekleşeceğini öngörerek 25 yıldır geliştirdikleri bu yöntemle derhal aşı çalışmalarına başlamaları gerektiğine karar vermiş. Yönetim kurulunu acil toplantıya çağıran ikili, Çin’de ortaya çıkan bu virüsun tüm dünyayı etkilemeyeceğini düşünen yöneticileri ikna etmek için de ayrıca çaba sarf etmişler.

Coronavirüs aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türk asıllı iki bilim insanı bulunuyor. ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri coronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milli Gururumuz Buse Tosun Ülkemize Gümüş Madalya Kazandırdı!

Ebru Şahin Ve Cedi Osman Çiftinden Yeni Aşk Pozları!