Trend Gönderi

Diş Teli Nedir, Neden Takılır?

13 views
03 Şubat 2019 - 19:26
Eğer diş ve çene yapınızdan dolayı dişlerinizin bozukluğundan şikayetçi iseniz diş teli kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bozuk diş yapısı kişinin sosyal hayatını da bir o kadar çok etkilemektedir. Kalabalık bir ortama girdiğinizde kahkaha atma düşüncesi dişleri bozuk olan herkesi endişelendirir. Elinizle ağzınızı kapatmadan rahatça gülebilmek bu kişilerin en büyük hayallerinden birisidir. Bu yüzden diş teli taktırtmanız ve bir süre diş teli kullanmanız dişlerinizin yapısını düzeltecektir. Tabii ki bu süreç kişinin diş yapısındaki düzensizliğe göre değişecektir ancak diş teliyle diş düzeltme tedavisinin süresi sabır isteyen bir süreçtir. Diş teliyle dişlerinizi düzelttikten sonra hem diş görüntüsü olarak mutlu olacaksınız hem de konforunu yaşayacaksınız. Öncelikle diş teli nasıl takılır ve acı verir mi onu öğrenelim:
Diş teli taktırma işlemi oldukça kısadır. Neredeyse 20 dakika gibi kısa bir sürede takılır. Ve diş teli eğer iki çenenize birden takılırsa bu hasta için biraz zor olabilir ve ilk hafta yaşam rahatlığı azalabilir. Takılırken ise merak edilen konulardan birisi acıtıp acıtmadığıdır. Fakat içiniz rahat olsun diş telinin takılması ağrısız ve acısızdır.
Diş telinin tam dört farklı çeşidi vardır. Bunlar da kişinin diş yapısındaki bozukluğa göre tercih edilir:


Metal braket: en çok kullanılan diş teli türüdür. Sizin ağzınızın büyüklüğüne göre dişin iç ya da dış bölümüne uygulanır. Dişte kalma süresi 2 ay ya da 3 yıl arasında değişebilir. Metal braketin görünüşü pek hoş değildir bu da hastayı biraz rahatsız edebilir.

Porselen şeffaf braket: Metal brakete göre daha ince bir yapısı vardır ve hastalar dişte daha hoş durduğunu düşündükleri için genelde porselen şeffaf braketi tercih eder.

Lingual braket: Bu türü daha çok yetişkinler kullanılıyor. Eğer dişlerinizin yapısı içe doğru ise dişleriniz orantılanır. Lingual brakete alışmak daha zordur.

Şeffaf diş teli: Şeffaf diş teli daha çok diş bozukluğu az olan kişilerde tercih edilir. Çıkarılması ve dezenfekte edilmesi oldukça kolaydır.
Diş telinden sonra çiğnemeniz kolaylaşır ve düzelir. Normalde birbirleri ile uyumsuz olan alt ve üst çeneler, çiğneme görevini birbirinden farklı yapar ve bu da kişinin sindirimini zorlaştırır. Ancak diş teli ile bu sorununuz ortadan kalkacaktır. Diş telinin çeneye olan faydaları saymakla bitmez. Hem çenedeki kapanış sorunlarını çözer hem de birbirleriyle düzensiz olan dişlerden dolayı hasar gören çene kaslarını tamir eder. Ergenlik döneminde ya da öncesinde diş teli taktırmanız sizin için daha kolay olur. Diş teli taktırmanızın bir diğer faydası ise konuşmanızı kolaylaştırmalarıdır. Alt ve üst çenenizin birbirine denk olması daha önceden yaşadığınız konuşma güçsüzlüğünü ortadan kaldıracaktır. Ayrıca çarpık dişlerin bir diğer kötü tarafı ise dişlerdeki bakteri plaklarının çok fazla birikmesidir. Ne kadar çok dişlerinizi fırçalarsanız fırçalayın çarpık dişlerin olduğu kısımdaki plaklar yeteri kadar çıkmaz bu da diş çürüklerine sebep olur. Diş teli ile uygulayacağınız tedavi sayesinde bu durum ortadan kalkacaktır. Dişleriniz ve diş etleriniz korunacaktır. Diş etlerinde apse gibi yaşanacak olan olumsuz durumlarda engellenir. Bu yüzden eğer diş teli taktırmayı düşünüyorsanız, size getirecek olan faydalarını tekrardan gözden geçirin ve karar verin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.