Trend Gönderi

Çocuklar Ateşlendiğinde Ne Yapılmalı, Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

3 views
10 Şubat 2019 - 13:09
Her anne ve babanın en büyük korkularından birisi çocuklarının ateşlenmesidir. Ve ne yazık ki her çocuk yüksek ateş tecrübesini yaşıyor. Anne ve baba için önemli olan şey ise çocuklarının ateşlendiğinde ne yapması gerektiklerini bilmeleridir. Daha çok grip ya da soğuk algınlığından dolayı ateşlenen çocukların 37 derecenin üstüne çıkması havaleyi bile tetikleyebilir.
Çocuğunuzun vücudu normalden daha fazla bir sıcaklığa sahipse özellikle alnına, sırtına ve karnına dokunduğunuzda olağandan daha fazla bir ısı hissediyorsanız, çocuğunuz eğer terliyor ve titriyorsa çocuğunuzun ateşi vardır. Bebekler ise ateşlendiğinde genelde ağızları kurur, ağlarken gözyaşları olmaz ve olağandan daha az altlarını ıslatır.
Öncelikle eğer çocuğunuzun ateşi 37 derecenin üstündeyse üstündeki fazla giysileri çıkartın ve onu ılık bir banyo yaptırın Böylelikle onun ateşi düşebilir. Eğer söz konusu olan bir bebek ise kaseye koyacağınız ılık bir suyla bir havlu ıslatın ve onu koltuk altlarına, kasık bölgelerine ve başına uygulayın.
Unutmayın önemli olan şey çocuğunuzun ateşini düşürmek olmalı ve bir çocuğun ateşlenmesindeki en büyük etkenlerden birisi de çok fazla sıvı kaybı yaşamasıdır. Bu yüzden eğer çocuğunuzda yüksek ateş belirtileri varsa ona bol miktarda sıvı tüketmeye yöneltmelisiniz. Eğer çocuğunuzu hala anne sütü ile besliyorsanız süt vermeye özen gösterin.


Ayrıca çocuğunuzun ateş derecesini sürekli olarak kontrol edip bir yere not etmeyi asla unutmayın. Her yarım saatte bir çocuğunuzun ateşini kontrol etmeye çalışın. Panik yapmamanız gereken bu durumda sakin kalmaya çalışın. Böyle bir durumda çocuğunuzun titremesi ve uyumak istemesi de gayet doğal bir durumdur. Eğer çocuğunuz üç aylıktan küçükse ve ateşi 2 günden fazla sürdüyse çok fazla vakit kaybetmeyin ve hemen bir hekime götürün. Sakın çocuğunuza hekiminizin önermediği aspirin ya da şurupları vermeyin.  
Eğer mümkünse çocuklarınız ateşlendiğinde onları kreşe, okula ya da dışarı çıkartmaktan uzak durun. Ayrıca sirkeli su ve alkol ile çocuğunuzun vücudunu silmek, çok soğuk suyla duş aldırmak ve üstünü sıkıca giydirmek doğru bilinen yanlışlar arasındadır.

Endişe Etmemeniz Gereken Durumlar
Çocuğunuzun ateşlenmesi çocuğunuzun ağır hasta olduğunu göstermez. Bu yüzden her anne ve baba böyle bir durumla karşılaştığında soğukkanlılığını korumalıdır. Eğer çocuğunuzda yorgunluk yoksa, rahat bir şekilde hareket edebiliyorsa, yemek yiyebiliyorsa ve nefes almasında da bir sıkıntı yoksa yukarıda size verdiğimiz önerilerle çocuğunuzun ateşini düşürebilirsiniz.

Ne zaman Doktor Aranmalı?
Peki, hangi durumda çocuğunuzu mutlaka doktora göstermelisiniz?
Eğer çocuğunuz üç aylıktan küçükse ilk müdahale olarak daima doktora götürmelisinizdir.
Çocuğunuzun ateşi üç günden fazla sürdüyse bunun altında yatan farklı nedenler olabilir. Bu yüzden çok gecikmeden doktora götürmelisiniz.
Çocuğunuzun ateşi 40 dereceden fazlayı görmüşse veya verdiğiniz ateş düşürücülere rağmen ateşi hala düşmediyse hastaneye götürmelisiniz.  
Ayrıca yutkunmada ve nefes almada güçlük çekiyorsa, bilinç kaybı yaşıyorsa, sürekli olarak ishal ve kusma gibi durumları oluyorsa ilk olarak mutlaka doktorunuza başvurmayı deneyin.
Unutmayın
Şöyle bir gerçek vardır ki ateşlenme aslında çocuğunuzun sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir. Ateşlenme çocuğunuzun bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı verdiği bir reaksiyondur yani eğer çocuğunuzun ateşi varsa bu onun hasta olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden çocuğunuzun ateş derecesini sık sık kontrol edin ve hareketlerini gözlemleyin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.