Trend Gönderi

Boy Nasıl Uzar? Boyun Uzaması için Yapılması Gerekenler

12 views
14 Şubat 2019 - 21:08
Birçok kişi boy uzunluğundan memnun değildir ve boylarını uzatmanın farklı yollarını araştırır. Eğer boyunuzu uzatmak istiyorsanız bunun için farklı yöntemler fazlaca mevcut. Boyumuzun uzunluğu aslında genetiktir ve çevrenin de etkisi bunda fazladır. Böylece boyumuzun uzunluğunu aslında bir şekilde kontrol de edebiliriz. Daha çok çevresel etkenleri kontrol edebiliriz. Bunlarda egzersizler, beslenme şekli ve vitamin alımıdır. Fakat şunu asla unutmayın ki çevresel etkenlerle de boyunuzun uzunluğunu sınırlı bir uzunlukta uzatabilirsiniz. Çünkü boyumuzun uzunluğu daha çok anne ve babamızın genlerinden geçer.  Yani boyu uzun olan anne ve babanın, çocuklarının da uzun olması oldukça büyük bir olasılıktır. Bu yüzden kısa bir çiftin çocukları da büyük oranla kısa olacaktır. Fakat yine de unutmamak lazım ki çekinik boy genleri de etkili olabilir. Yani uzun boylu bir çiftin çocuğunun kısa olma şansı da az da olsa bulunur. Çoğu bilim insanı ise bir bireyin boyu 20’li yaşların ortasına gelene kadar değişebilir.

Peki, siz olmanız gereken boyda mısınız?

Boy uzunluğunda genetik etkinin fazla olduğunu demin öğrenmiştik. Peki, sizin boyunuz anne ve babanızın boyuna göre normal uzunlukta mı? Bunu hesaplayabilirsiniz.

Anne ve babanızın boy uzunluğunu öğrenin ve bunları toplayın. Örneğin: Anne: 170 cm olsun Baba ise: 180 cm olsun toplamı ise 350 ediyor. Eğer erkekseniz elde ettiğiniz sayıya 13 ekleyin kadınsanız 13 çıkartın. Erkekseniz sonuç 363 kadın iseniz 337 çıkacaktır. Daha sonra çıkan sayıyı ikiye bölün. Yani erkek iseniz boyunuzun ortalama 181 cm kadın iseniz 168 cm olması gerekiyor.

Boy uzatmak için ne yapabiliriz?

Boy uzatmak için yapabileceğiniz günlük aktiviteler şunlardır:

  • Mutlaka alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durun.
  • Sigara içiyorsanız bırakın ya da etrafınızda sigara içen bireyler varsa bundan uzak kalmaya çalışın.
  • Kafein içeren meşrubatlardan uzak durun. Kafeinli içeceklerin boy uzamada büyük engel olduğu bilmektedir.
  • Düzenli uyumaya özen gösterin. Günde en az 8 saat uyumaya çalışın.

Beslenme şeklimizi değiştirerek de boyumuzu uzatabiliriz:

Bildiğiniz gibi kalsiyumun kemik gelişiminde önemli bir rolü vardır. Bu yüzden süt ürünleri, yeşil bitkiler ve yoğurt gibi besinleri daha sık tüketmeye özen gösterin.

Aynı şekilde B3 niasın D vitamini ise kemik ve kas gelişiminde büyük rol oynar. B3 ve D vitaminin bol olduğu besinler tüketin.

Kırmızı ve beyaz et ürünleri, kefir, peynir, incir, tereyağı, ton balığı, balık ve mantarda bolca bulunur.

Çinko ve protein eksikliğinin de boy gelişiminin durmasında önemli bir rolü vardır.

Bezelye, istiridye, yumurta, beyaz et yemeye özen gösterin.

Eğer büyük ölçüde vitamin eksikliği yaşıyorsanız doktora gidip kan testi yaptırmalısınız. Çıkan sonuçlara göre doktorunuzun size tavsiye edeceği ek vitamin takviyelerini kullanıp vitamin alımınızı yükseltebilirsiniz.

Beslenmenin boyun uzamasında önemli bir rolü olduğu gibi spor ve egzersizlerin de bunda etkisi oldukça büyüktür. Günde en az 8 saat uyumanız gerektiğini önceden söylemiştik. Uyku ve beslenmenin yanında egzersiz yapmakta boyunuzun uzamasında önemli bir etki sağlayacaktır. Boyunuzu uzatmak için basketbol, yüzme gibi sporları yapabilir ve eklemlerinizi açacak ve gerecek esneme hareketleri yapabilirsiniz.  

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.