Trend Gönderi

Bebeklerde Demir Eksikliği için Ne Yedirilmelidir?

20 views
15 Mart 2019 - 20:46
Demir eksikliği anemisi vücuttaki alyuvarların eksikliğinden meydana gelir. Alyuvarlarımızda sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışması için dokularımıza gerekli olan oksijeni taşır dolayısıyla vücut sisteminde demir eksikliğinin yaşanması oldukça sağlık açısından oldukça önemli bir durumdur. Alyuvarların, demire ihtiyacı vardır bu yüzden eğer bebeklere demir eksikliği anemi teşhisi konulmuşsa bunun en büyük nedeni demir eksikliği yaşanmasıdır. Demir eksikliği aynı zamanda 0-5 yaş arası bebeklerde ve çocuklar sık görülen bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği yaşayan bebekler ve çocukların daha içe kapanık ve utangaç davrandıkları gözlemlenmiştir. Demir eksikliğinin en büyük nedeni ise tabii ki yetersiz beslenmedir ve bir bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için günlük alması gereken belli bir demir miktarı vardır. 7 ve 12 aylık bir bebeğin alması gereken günlük demir ölçüsü 11 mg iken 1-3 yaş arasında olan bebeklerin ise 7 mg olduğu söylenmiştir. Eğer bebeğinizde demir eksikliği olduğundan şüphe ediyorsanız, bebeğinize kan testi yaptırmalısınız.


Demir eksikliği neden yaşanır?
Özellikle yeni doğmuş bebeklerde annenin hamilelik süresince demir açısı zengin olan besinleri az tüketmiş olması ve buna bağlı olarak annenin demir oranının az olması büyük önem taşıyor. Ayrıca prematüre bebekler de günü eksik doğdukları için demir eksikliği yaşar. Eğer bebeğiniz altı aydan büyükse inek sütü vermemeye çalışın çünkü inek sütü demir açısından zengin değildir.

  • Eğer bebek yeni doğmuşsa annenin demir eksikliği yaşaması
  • Erken doğum ile doğan bebekler
  • Sağlıksız beslenme
  • 6 aydan büyük bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi
  • İnek sütüyle besleme

Bebekte demir eksikliği belirtileri nelerdir?
Soluk ten rengi
Uyku düzensizliği
Nefes almada hissedilen darlık
İştahsızlık
Yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlük
Davranışta bozukluk
Hiperaktiflik
Baş ağrısı ve dönmesi
Sık sık hasta olma
Sinirlilik
Tırnaklarda kırılmalar

Demir eksikliğinin tedavisi nedir:
Eğer hamilelik sürecindeyseniz bebeğiniz için gerekli olan demir ihtiyacını besinlerden almaya önem gösterin. Eğer yeni doğan bebeğinizde demir eksikliği gözlemlenmişse mutlaka bir çocuk doktoruna kontrol ettirmelisiniz. Doktorunuzun bebeğinize yapacağı testler sonucunda bebeğiniz için gerekli olan tedaviyi uygulayacaktır. Gerekli olduğu takdirde doktorunuz bebeğiniz için ihtiyacı olan ilacı verecektir. Doktorlar demir eksikliği için bebeklere genelde demir içeren bir damla veriyor. Doktorunuz sizden bu damlayı bebeğinizin yiyeceğiyle kullanmasını isteyebilir. Eğer bebeğiniz 4 aylıksa ve eğer katı besinler almıyorsa, uzmanlar onların demir takviyesi almasını tavsiye ediyor. Tabii doktorunuza danışmadan böyle bir şey yapmamanız gerekiyor. Ayrıca bunun yanında bebeğinize C vitamini açısından zengin olan gıdaları vermenizde fayda vardır. Bunların yanında ona kırmızı et, balık, pekmez, yeşil bitkiler, yumurta gibi demiri bol zengin gıdalar da vermeye özen gösterin. İnek sütünü ise çocuğunuz bir yaşına gelmeden önce asla kullanmayın. Bebeğiniz eğer 12 aylıksa onun demir oranlarına baktırmanız gerekiyor ancak prematüre bebekler için bu durum daha da erken olabilir. Eğer bebeğinizde demir eksikliği olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka onu bir hekime gösterin. Çünkü demir eksikliği yaşayan yeni doğan bebeklerin daha sonradan zihinsel ve fizisel sorunları olduğu gözlemlenmiştir.  Bebeğinizi bu tehlikelerden uzak tutmak için gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.