içinde ,

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Kimdir?

Şimdilerin En Güven Veren Siyasetçileri Arasında Olan Mansur Yavaş Hakkında Bilgiler!

31 Mart yerel seçimlerinde Ankara halkı seçmeninden %50.9 oy almıştır ve seçim sonucuna itiraz aşamalarından sonra 8 Nisan 2019’da YSK’dan mazbatasını alarak resmi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesinin başkanı olmuştur.

Kısa sürede Ankara halkının gönlünü fetheden Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyeleri Memnuniyet Araştırmaları’nda ise 1. sırayı elbette kimseye kaptırmadı!

Aynı zamanda yapılan araştırma anketinde, memnuniyet sıralamasında 10 belediyeden 7’sinin CHP’li belediyeler olduğu da gözlerden kaçmıyor.

İcraatlarıyla ve meclis konuşmalarıyla sık sık gündeme gelen Yavaş, halk tarafından da cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmeye devam ediyor.

Kısa bir sürede oldukça benimsenen ve sevilen Yavaş, sadece Ankara halkı tarafından değil, Türkiye’de de en güven veren siyasetçiler arasına girmeyi başardı!

Mansur Yavaş Kimdir?

Sevilen siyasetçi Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955 Ankara Beypazarı’nda dünyaya gelmiştir. Liseye kadar olan öğrenimini Beypazarında tamamlamıştır. 1983 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerliğinin ardından Beypazarı’nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı.

Siyasete genç yaşlarda başlayan Mansur Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı olmuştur ancak seçilememiştir.18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup %51 oy oranıyla Beypazarı Belediye Başkanı olan Yavaş, Tarihî Beypazarı Konakları’nın restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

Yerel yönetimler alanında olan başarısını parti farketmeksizin her alanda kanıtlamaya devam etmiştir!

2004 Yerel Seçimler’inde %55 oy oranı ile yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

Birçok ödül alan ve 3 dönem belediye başkanlığı yapan Yavaş, MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP’ye katılması gündeme geldi. 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edilen Mansur Yavaş, ardından 2014 Yerel Seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçildi.

2014 Yerel Seçimleri’ni ikincilikle bitiren Mansur Yavaş, 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden de istifa etti.

18 Aralık tarihinde bir kez daha CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi ve 2019 da resmi olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu!

Eski başkan Melih Gökçek ile olan tartışmalarıyla ve olay sözleriyle de sık sık gündeme gelen Yavaş’a Ankara halkı oldukça güveniyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlü Model Bella Hadid Kimdir?

Cansu Dere Yaptığı İyilikle Nasıl Gündem Oldu!