Trend Gönderi

2021 Asgari Ücret Belli Oldu!

80 views
28 Aralık 2020 - 14:28
Uzun zamandır konuşulan asgari ücret uzun bir beklemenin ardından bugün belli oldu!

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Gelen zamların ardından daha yüksek beklenen asgari ücretin açıklanmasının ardınan tepkiler Bakan Selçuk’a tepkiler gelmeye başladı.

TÜİK ise 2 bin 792.10 lira asgari ücret önermişti. Hemen hemen TÜİK’in önerdiği ücretle birbirine yakın olan 2021 yılı asgari ücreti, gelen zamların ardından halkın bir kısmını mutlu etmedi.

Ancak belediyeler farklı yollar izleyerek çalışanlarını mutlu etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş belediye çalışanları için asgari ücretin 3 bin 100 TL olacağı müjdesini verdi. Yavaş “Yılbaşıyla birlikte belediyemizde görevli mesai arkadaşlarımızın maaşının en az 3 bin 100 TL olmasına karar verdik. Tüm çalışma arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyor, aldığımız kararın hayırlı olmasını diliyorum” açıklaması yaptı. Daha önce de CHP’li Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar belediyede asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye çıkarıldığını duyurmuştu. Kırşehir Belediyesi de çalışanların maaşlarında yüzde 40’a varan bir iyileştirme yaptı. Manisa’nın CHP’li Akhisar İlçesi’nde de Başkan Besim Dutlu asgari ücretin 3 bin 100 liradan az olmayacağını açıkladı.

Gitgide yayılmaya ve dikkat çekmeye başlayan bu durum için diğer CHP’li belediye başkanları da harekete geçti.

Konya’nın Tuzlukçu İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, belediyede asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptığını duyurmuştu. Artvin’in Şavşat İlçe Belediyesi’nde CHP’li Belediye Başkanı Nihat Acar, işçilere yüzde 70 oranında zam yapıldığını açıkladı. Zammın ardından 2 bin 600 lira olan maaşlar 4 bin 400 liraya yükseldi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.